Dietę lekkostrawną zazwyczaj zaleca lekarz. Niby każdy wie co oznacza lekkostrawnie, ale w praktyce okazuje się, że skomponowanie odpowiedniego posiłku nie dla każdego będzie takie oczywiste.

Większości dieta lekkostrawna może kojarzyć się z jedzeniem bez smaku i wyglądu. Tak na prawdę taka dieta wręcz powinna być smaczna, ponieważ wiele osób jest zmuszonych stosować zasady diety do końca życia.

Dieta lekkostrawna ma pewne podstawowe zasady, ale szczegółowe zalecenia zawsze są opracowywane indywidulanie w zależności od konkretnej choroby i objawów.

Kiedy najczęściej stosujemy dietę lekkostrawną?

  • Przy refluksie
  • W chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy
  • Po zabiegach operacyjnych
  • W stanach zapalnych żołądka
  • W czasie grypy, anginy
  • W podeszłym wieku
  • Przy zaparciach
  • U osób mających gazy i wzdęcia
  • W innych schorzeniach układu pokarmowego.

Zalecenia podstawowe diety lekkostrawnej

  1. Wykluczamy z diety produkty i substancje pobudzające wydzielanie soku żołądkowego i mechanicznie drażniących błonę śluzową żołądka: pełnoziarniste pieczywo, pieczywo razowe, grube kasze (np. gryczana), surowe i twarde warzywa i owoce (odpadają jabłka w całości). Unikamy wędzonek, kiszonek, dań w puszkach, fast foodów, tłustych sosów, dań wzdymających, mocnej kawy oraz herbaty. Problematyczne są również strączki, cebula, czosnek.
  2. Z reguły dobrze tolerowane są warzywa tarte na tarce, owoce miękkie, ale bez skórki. Owoce drobnopestkowe będą w porządku, ale przetarte przez sitko (pozbawione pestek). W diecie sprawdzą się wszystkie wszelkie warzywa i owoce gotowane, w formie leczo, zup i koktajli. Kawa z mlekiem jest dozwolona, ale tylko w czasie remisji. Z pieczywa polecam graham oraz orkiszowe. Niestety białe pieczywo zapycha i może wzmagać zapacia. Granolę zamieniamy na płatki owsiane namoczone w wodzie przez noc, taki błonnik jest wówczas lżej strawny.
  3. Unikamy smażenia, mocnego grillowania. Potrawy gotujemy w wodzie, na parze, dusimy, pieczemy.
  4. Nie zaleca się pić gazowanych płynów, dlatego, że zwiększają ciśnienie w żołądku.
  5. Posiłki powinny być równomiernie rozłożone w czasie, najlepiej co 3 godziny.
  6. Unikamy posiłków zbyt gorących oraz zbyt zimnych, np. prosto z lodówki.
  7. Unikamy słodyczy, które wzmagają zaparcia.
  8. Unikamy wszystkiego co surowe (warzywa, owoce) przy biegunkach w zespole jelita drażliwego.
  9. Dietę komponujemy z optymalną ilością białka oraz tłuszczów. Ilość białka od 1 do 1,5 g na kilogram masy ciała. Tłuszczu w diecie nie powinno być więcej jak 30 %, natomiast przy problemach z woreczkiem żółciowym maksymalnie 25 %. Z orzechów najlepiej tolerowane będą zmiksowane migdały.
  10. Dieta musi być obfita w witaminę A, C, B12, kwas foliowy oraz żelazo.
  11. Posiłków nie popijamy, szczególnie muszą przestrzegać tej zasady osoby z refluksem. Większa objętość porcji może powodować cofanie się pokarmu. Pijemy płyny 15 minut przed posiłkiem oraz 30-40 minut po skończeniu posiłku.
  12. Posiłki staramy się jeść w spokoju, uważnie oraz dokładnie przeżuwając każdy kęs. TO BARDZO WAŻNE! Na posiłek warto przeznaczyć 15-20 minut, bezwzględnie u osób z zespołem jelita drażliwego.

 

Poniżej przedstawiam przykładową dietę 1700 kcal z uwzględnieniem 50 % węglowodanów, 29 % tłuszczów i 21 % białka.

 

  • śniadanie: płatki owsiane na mleku

Płatki moczone przez noc stają się lżej strawne, a rozpuszczalna frakcja błonnika – beta-glukan świetnie odżywi dobre kultury bakterii w jelitach.

  • drugie śniadanie: twarożek z koperkiem i pieczywem

W drugim posiłku solidna porcja białka, które pełni funkcje budulcowe, regulacyjne, metaboliczne: to hormony, przeciwciała, neuroprzekaźniki. Im mniej białka w diecie tym większa ochota na słodycze, podjadanie. Koperek, który tutaj zaproponowałam dodatkowo zadziała rozluźniająco.

  • obiad: pulpeciki drobiowe z ryżem

Chude mięso mielone duszone z warzywami bez dodatków ciężkostrawnych i wzdymających. Jeśli chodzi o ryż to polecam basmati lub paraboliczny. Z kasz zazwyczaj dobrze tolerowane są: kasza manna, jaglana, jęczmienna drobna, perłowa.

  • podwieczorek: odżywczy koktajl

Koktajl owocowy z witaminą C oraz olejem lnianym, który zagwarantuje lepsze przyswojenie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Koktajl dostarczy lekkostrawny błonnik, karotenoidy, chlorofil, czyli cenne składniki diety. Musy oraz koktajle nie obciążają żołądka i regulują pracę jelit.

  • kolacja: jajko na miękko

W diecie lekkostrawnej dobrze tolerowane są jajka na miękko, gotowane na półmiękko, delikatnie ścięta jajecznica. Wykluczone są sadzone smażone na tłuszczu i gotowane na twardo. Pomidor oczywiście bez skórki w diecie lekkostrawnej dostarczy potasu oraz błonnika, który odżywi jelita przez noc.

Dieta lekkostrawna zawsze musi być dopasowana indywidualnie, dlatego, że dwie osoby chorujące na taką samą chorobę mogą różnie reagować na ten sam produkt. Osoby na diecie lekkostrawnej nie są zdane tylko na kurczaka duszonego z marchewką. Dieta może być urozmaicona i dostosowana do preferencji pacjenta.