+48 787 845 356 kontakt@anitaklosowska.pl

Aby odpowiedzieć na to pytanie, muszę odwołać się do definicji metabolizmu, w bardzo ogólnym opisie.

Termin „metabolizm” opisuje zbiór reakcji biochemicznych występujących w żywych organizmie. U ludzi reakcje te umożliwiają uzyskiwanie energii z pokarmu i syntezę cząsteczek koniecznych do podtrzymania życia. Tempo, w którym cząsteczki przechodzą przez te szlaki metaboliczne, jest regulowane przez liczne mechanizmy regulacyjne. Można wymienić trzy główne mechanizmy wykorzystywane przez komórki, które regulują szklaki metaboliczne, w bardzo czuły sposób. Należą do nich – dostępność substratu, modyfikacja enzymatyczna i regulacja hormonalna [1].

Przechodząc ściśle do tematu dzisiejszego artykułu mogę powiedzieć, że proces redukcji masy ciała to bardzo skomplikowany proces. Nasz organizm wyposażony jest w różne mechanizmy regulacyjne, a co za tym idzie, jeśli przez dłuższy okres czasu dieta będzie niedoborowa (będzie brakować substratów potrzebnych do utrzymania odpowiedniego tempa metabolizmu) to tarczyca celowo spowolni konwersję hormonów z nieaktywnych w aktywne, z czasem pojawi się senność, uczucie zimna, niski poziom leptyny, insulinooporność na poziomie komórkowym. Historia diet ma ogromny wpływ na tempo utraty masy ciała. Czasami najpierw trzeba wręcz przytyć i uzupełnić niedobory składników odżywczych, uzupełnić witaminy, minerały, aby z czasem pozbyć się nadmiaru kilogramów wynikających z nadmiaru tkanki tłuszczowej lub obrzęków (o ile nadwaga się w ogóle pojawia). Odpowiednia podaż energetyczna z  pożywienia i jego gęstość odżywcza sprawia, że reakcje biochemiczne w organizmie funkcjonują sprawniej i wydajniej. Organizm nie pozwoli schudnąć, jeśli nie dzieje się dobrze. Sprawdź tutaj  jakie są objawy problemów z tarczycą.

Kwestia tego, w jakim tempie nastąpi utrata kilogramów, na pewno zależy od wagi wyjściowej, od poziomu nasycenia organizmu w składniki odżywcze, od sprawności kosmków jelitowych (od efektywności wchłaniania składników odżywczych), stanu jelit, gospodarki hormonalnej, gospodarki enzymatycznej, predyspozycji genetycznych, sposobu radzenia sobie ze stresem i emocjami, aktywności fizycznej. Istnienie chorób i stanów zapalnych również wypływa na trudności z utratą wagi ciała. Stan zapalny w organizmie może być spowodowany choćby niedosypianiem. Często zapominamy z uwagi na dzisiejsze szybkie tempo życia, że sen to podstawa w fizjologii człowieka. Bez odpowiedniej regeneracji nic nie działa prawidłowo.  Badania wyraźnie pokazują, że osoby, które niedosypiają, bądź mają słabą jakość snu, są częściej otyłe, pogarsza się wrażliwość insulinowa oraz występuje destabilizacja poziomu cukru we krwi [2,3,4]. Czasami to właśnie od zmiany stylu życia trzeba wyjść, aby waga zaczęła spadać.  Warto wiedzieć, że sama dieta to nie wszystko, styl życia, w tym odpowiednia regeneracja wszystko musi iść w parze.

 

Miłego dnia,

Anita 😊

 

 

 

 

  1. Metabolism and Nutrition Crash Course 4th Edition Autorzy: Amber Appleton, Olivia Vanbergen Redakcja serii: Dan Horton-Szar Konsultacja merytoryczna: Marek H. Dominiczak ELSEVIER MOSBY 2015
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC535701/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3548567/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2084401/