+48 787 845 356 kontakt@anitaklosowska.pl

Kawa to jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych napojów na świecie. Spotykamy się z opiniami, że kawa może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Jak jest naprawdę?

 

Kawa a magnez

Popularnym stwierdzeniem jest to, że kawa wypłukuje magnez, lecz w rzeczywistości mała czarna to dobre źródło magnezu. Espresso może zawierać do 50 mg magnezu, co odpowiada 15 % dziennego zapotrzebowania u kobiet [1].

Kawa a wchłanianie

Picie kawy podczas posiłku lub zaraz po jest popularnym błędem. Kawa utrudnia wchłanianie składników odżywczych i suplementów – utrudnia wchłanianie żelaza o 60 – 90% w zależności od zawartości polifenoli [2]. Po filiżankę kawy bezpieczniej sięgnąć godzinę przed lub godzinę po posiłku [3].

Kawa odwadnia

Jak pokazują badania to kolejny mit. Prawdą jest, że kawa zwiększa wydalanie wody z organizmu, lecz dzieje się tak przez kilka pierwszych dni spożycia. Jeśli jesteś smakoszem, spożywasz kawę na co dzień, to być może ten czas jest już za sobą [4].

Kawa to źródło przeciwutleniaczy

Kawa to ogromne źródło przeciwutleniaczy, związków które spowalniają proces starzenia się. W małej filiżance kawy można znaleźć więcej antyoksydantów niż w zielonej herbacie [5]. Warto podkreślić także, że związki zawarte w kawie wpływają korzystnie na pracę wątroby, krążenie oraz trawienie [6].

 

Niestety kawa może mieć na nas negatywny wpływ…

 

Kortyzol

Każdorazowe spożycie kawy wpływa na wyrzut kortyzolu, hormonu, który pojawia się w sytuacjach stresowych w naszym organizmie [7]. U osób zdrowych nie stanowi to problemu, lecz w przypadku osób, które prowadzą stresujący tryb kawa może wywierać negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną.

Ciąża

Picie kawy podczas ciąży powinno być ograniczone do 1 filiżanki kawy. Kofeina przechodzi również przez łożysko oraz do mleka matki [8].

 

To w jaki reagujemy na kawę jest uwarunkowane genetycznie. Jest wiele osób, które potrafią zasnąć tuż po wypiciu filiżanki kawy, a są też osoby, które po wypiciu małego espresso z rana będą miały problemy z zaśnięciem wieczorem. Warto oczywiście zachować umiar w spożyciu kawy – jedna czy dwie filiżanki nie będą stanowić problemu. Nadmiar może prowadzić do uzależnienia.

Osoby, które zmagają się z chorą tarczycą, problemami ze strony układu pokarmowego, chronicznym zmęczeniem powinny na nią uważać i na jakiś czas wyeliminować z diety.

Ważną kwestią jest też rodzaj wypijanej kawy – warto wybierać dobrej jakości, najlepiej z certyfikatem. Zdecydowanie odradzam spożycie kawy rozpuszczalnej, gdyż z prawdziwą małą czarną może mieć niewiele wspólnego.

 

 

 

Bibliografia:

1. Świątkowska K., Mity medyczne, które mogą zabić, 2016
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10999016
3. https://terapia.com.pl/publ/id,141256,ed,285
4. Maughan RJ, Griffin J., Caffeine ingestion and fluid balance: a review, 2003
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4473170/
6. https://www.thieme-connect.com/products/ejournals/html/10.1055/s-0043-115007
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2257922/
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6520888/

 

Autor: inż. Anita Kłosowska